Свято Великого Спаса

Дата: 20.08.2018 09:52

Свято Великого Спаса

19 серпня Україна святкувала одне з найбільших свят християнського світу – Свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа або Другий Спас, Великий Спас, Яблучний Спас. За народними прикметами це свято означає настання осені. Здавна запримітили, що ночі після Спаса стають набагато холоднішими, тому існує багато приказок на цю тему:

«Прийшов Спас – бери рукавиці про запас»

«Минув Спас – держи кожух про запас»

«Пройшов Спас – пішло літо від нас»

Із природними змінами склалися і народні прикмети:

«Святий Спас приготував усього про запас: і дощ, і вітер, і холод, і тепло»

«Як у Спасівку будуть великі вітри, то зима буде з віхолами та лютими морозами»

«Якщо у Спасівку на деревах жовтіє листя, це віщує раню осінь»

«Якщо на Спаса нема  дощу, то буде суха, гарна, тепла осінь»

«Якщо на Спаса йде дощ, то січень наступного року буде сніжний, якщо спекотно – січень морозяний»

Та не лише з природними змінами пов’язують це Велике Свято. Зі Спасом пов’язують і бджільничі турботи. За кілька днів до Спаса пасічник  наводить лад у своїй пасіці. Зазвичай до цього часу проходить основна викачка меду, а тому пасічники оглядують свої вулики, звужують їх взимку.  Прийнято також у свято пригощати медом сусідів, родичів та друзів.

Багато традицій пов’язано з Великим Спасом. Це і випікати першу хлібину з нового урожаю, і ставити на покуті першого снопа, освячувати в церкві дари природи, а повернувшись із церкви обходити зі свічкою пасіку та домівку, їсти яблука з медом.

У Нижній Дуванці Українська Православна Церква Святого Благовірного Князя Олександра Невського теж святкувала цей Великий день. Традиційно пройшла літургія. Прихожани у свято причастилися. Отець Георгій щиро привітав усіх присутніх зі святом Преображення, прочитав молитву перед освяченням води та добротно окропив свяченою водою все, що люди принесли до церкви: і мед, і квіти, і хліб, і яблука з виноградом. Прихожани радо вітали один одного зі святом, пригощали яблуками, дякували отцю Георгію за добрі слова та настанови.

А погода в цей день стояла спекотною. То ж, якщо вірити народним прикметам – січень наступного року буде морозяний. А це значить, що треба грітися ще теплим промінням сонечка, бо літо вже з нами прощається. На обрії вже видніється вересень, а там і дощі, і сніги, і морози. Та поки що нас радує тепло, будемо чекати осені і сподіватися, що вона буде теплою і щедрою.