Насильство — мовчати не можна, повідомити!

Насильство — мовчати не можна, повідомити! Насильство над дітьми — це фізична, психологічна, сексуальна або експлуатаційна діяльність або бездіяльність, що завдає шкоди фізичному, психічному чи емоційному стану дитини. Насильство над дітьми є серйозним порушенням їхніх прав. Насильницькі дії можуть залишити тривалі та негативні наслідки для дитини протягом усього її життя. ⠀ Основні прояви насильства щодо дітей: ⏺ Фізична агресія, напади, удари. ⏺ Погрози застосування насильства. ⏺ Сексуальне насильство. ⏺ Контроль та влада над постраждалими. ⏺ Залякування та переслідування. ⏺ Обмеження доступу до ресурсів. ⏺ Нехтування (пасивне або приховане зловживання). ⏺ Викрадення, незаконне обмеження волі. ⏺ Вторгнення до житла, місця навчання постраждалої дитини. Насильство поширюється як вірус, якщо воно перебуває у “комфортних умовах тиші”. Реагування на насильство — це інвестиція в безпечне середовище, яка доступна кожному, тому так важливо не бути байдужими, вчасно помічати, реагувати та повідомляти про насильство. Діяти при цьому потрібно у найкращих інтересах дитини, надавати пріоритет права та інтересам постраждалих. ⠀ Яким чином можна зафіксувати факт насильства над дитиною? Розглянемо дії працівників, що безпосередньо працюють з дітьми та помітили прояви насильницькіх дій щодо дітей: 🟢 Фіксація факту насилля. Це може бути будь-який письмовий документ: консультаційний протокол, повідомлення до правоохоронних органів, довідка, висновок. 🟢 Що потрібно фіксувати: прямі вислови дитини (її ж словами); результати спостереження; результати психодіагностичних методик, якщо вони застосовувалися; результат продуктів діяльності людини. ⠀ ❗️Що не входить у межі компетенції фахівців, які працюють з дітьми? Потрібно завжди пам’ятати, що основне завдання реагувати на будь-які ознаки насильства, зафіксувати факт насильства та повідомити про нього до відповідних служб. Будь-які інші дії можуть нашкодити розслідуванню та самій дитині. Заборонено: ☑️Самостійно проводити “розслідування” та збирати факти про дитину та подію. ☑️Визначати чи було насильство, чи ні. ☑️Перекладати на дитину відповідальність за рішення щодо повідомлення до правоохоронних органів. ☑️Надавати будь-які коментарі щодо результативності розслідування. ☑️Здійснювати деталізацію обставин подій до моменту відібрання поліцією доказів. ☑️Надавати обіцянки “його/її посадять”. Кожна дитина є унікальною особистістю, її гідність, права, інтереси, потреби та особисте життя повинні поважатися та захищатися. Завдання усіх фахівців, що працюють з дітьми — створювати безпечне середовище та бути “безпечними дорослими”. Важливо вчасно реагувати на будь-які ознаки насильства і шукати підтримку від відповідних організацій та служб. ⠀ Допис підготовлений на основі тренінгу “Виявлення та реагування на випадки насильства щодо дітей”, який відбувся в рамках проєкту “СПІЛЬНО. Соціальні послуги”. Дякуємо Всеукраїнський громадський Центр "Волонтер" та тренеркам Тамарі Бугаєць, Наталії Пашко, Людмилі Гриценко, Анні Козловій за навчання. ⠀ Проєкт #CПІЛЬНОСоціальніПослуги впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) UNICEF Ukraine та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку через Німецький банк розвитку (KfW). В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, Partnership for Every Child / Кожній дитині, СОС Дитячі Містечка Україна, ГО "Соціальна Синергія", Громадська організація "Дніпровська ліга соціальних працівників", Громадська організація «Всеукраїнська організація "Клас"»