Український легіон: за місяць у Любліні - понад пів тисячі заявок від українців з 30 країн
Український легіон: за місяць у Любліні - понад пів тисячі заявок від українців з 30 країн
Перший підрозділ Легіону розпочне навчання на полігоні в Польщі вже до кінця року
Про створення Українського легіону стало відомо на початку липня, коли Президент України Володимир Зеленський спільно з Главою польського уряду Дональдом Туском підписали у Варшаві безпекову угоду. Одним із її пунктів є підготовка на території Польщі українських військових підрозділів. Зеленський на пресконференції тоді конкретизував, що йдеться, зокрема, про створення так званого Українського легіону – військового підрозділу з числа українських добровольців, які зараз проживають за кордоном. Рекрутинговий центр по набору до Легіону відкрився на початку жовтня на базі генконсульства України в Любліні.
Укрінформу вдалося побувати за лаштунками центру і поспілкуватися з його персоналом про те, як проходить набір добровольців та коли перший сформований військовий підрозділ розпочне навчання у Польщі.
З міркувань безпеки (адже ворог також дуже активно цікавиться формуванням цього підрозділу) у статті не називаємо імена і прізвища працівників рекрутингового центру.
ЦЕНТР БАЗУЄТЬСЯ В ЛЮБЛІНІ, ПРОТЕ ВИЇЖДЖАТИМЕ Й В ІНШІ МІСТА ПОЛЬЩІ
Попри те, що на постійній основі рекрутинговий центр розгорнутий при генконсульстві України у Любліні, у минулі вихідні представники центру здійснили експериментальний виїзд до Вроцлава, де на базі нашого генконсульства упродовж двох днів приймали тих українців, які зверталися з питаннями про можливість проведення співбесіди ближче до місць свого проживання.
«Ми намагаємося йти назустріч таким проханням, і якщо буде потреба, то частіше організовуватимемо такі виїзні прийоми українців на базі інших генконсульств України. Якщо ми розумітимемо, що багатьом українцям зручніше і ближче буде приїхати, скажімо, до Гданська, то ми домовимося про дати і проведемо виїзд представників центру до цього міста», – зазначає один із керівників центру.
Він уточнив, що наразі йдеться лише про генконсульства України у Польщі (Люблін, Вроцлав, Краків, Гданськ, консульське відділення у Варшаві).
Чи можливе масштабування таких рекрутингових центрів у інших країнах Європи? На таке питання у центрі відповідають, що зарано про це говорити, максимальна увага зараз зосереджена на роботі у Польщі. Проте у подальшому така перспектива, звісно, не виключається.
Робота центру, в якому працює понад 10 осіб – фіцерів ЗСУ, відряджених з України, – триває на щоденній основі з 9-ї до 17-ї години за місцевим часом. Хоча командне ядро створюваного підрозділу формуватиметься в Україні, його частину складатимуть також нинішні співробітники рекрутингового центру, які на момент бойового злагодження вже добре знатимуть особовий склад. Центр функціонуватиме у Любліні так довго, скільки, за міркуваннями Міністерства оборони України, у цьому буде доцільність.
До центру в Любліні можна звертатися як за наведеним на сайті номером телефону, так і безпосередньо, через подання онлайн-заявки, після чого рекрутер центру зв’язується з такою особою. Після співбесіди у телефонному режимі людина в узгоджений час має особисто прибути до центру для проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) і безпосереднього спілкування, що остаточно має підтвердити серйозність намірів кандидата з подальшим зарахуванням його до складу Легіону. Надалі залишається лише підписання контракту, і тоді громадянин України, який проживає за кордоном, офіційно стає військовослужбовцем ЗСУ у складі Легіону.
На офіційному сайті Легіону можна також знайти відповідь на найбільш типові питання, що можуть виникнути в українців за кордоном, які хочуть долучитися до підрозділу. Наприклад, про грошове забезпечення (в залежності від завдання на території України – до 190 тис. грн на місяць для рядового складу), необхідні документи для вступу в Легіон, можливість мобілізації за умови наявності іноземного громадянства, як і де можна підписати контракт із ЗСУ та багато інших.
ДОБРОВОЛЬЦІ УКРАЇНСЬКОГО ЛЕГІОНУ РОЗПОЧНУТЬ НАВЧАННЯ ВЖЕ ЦЬОГО РОКУ
За місяць роботи Центру отримано понад 500 заявок від громадян України, які проживають за кордоном, про бажання долучитися до Українського легіону. Хоча не всі з них у результаті підпишуть контракт із ЗСУ, співробітники центру вважають це хорошим результатом, звертаючи увагу, що це лише початок їхньої роботи.
«Коли дедалі більше українців дізнаватимуться про його (центру, – ред.) функціонування, зокрема і через інформацію у ЗМІ, то кількість звернень також зростатиме», – підкреслюють у центрі.
Перші добровольці вже незабаром, ще до кінця року, підпишуть на базі рекрутингового центру в Любліні контракти із ЗСУ, і їх буде направлено на один із полігонів у Польщі для проведення вишколу. Контракт можна буде підписати або на визначений термін (три роки), або до завершення особливого періоду.
Польська сторона віддавна декларує, що готова негайно розпочати навчання українських добровольців і лише чекає, коли буде сформований перший підрозділ з українських добровольців. Варшава дійсно має великий досвід у тренуванні українських військових підрозділів, адже у Польщі від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підготовку пройшли вже понад 20 тисяч українських військових. Це найбільша кількість з-посеред усіх союзників України.
Варто відзначити, що підготовка не відбуватиметься на базі Литовсько-польсько-української бригади (ЛитПолУкрбриг), як раніше про це писали деякі ЗМІ. Навчання вестимуть інструктори з країн НАТО у визначених місцях. Загалом базовий курс підготовки за стандартами НАТО триватиме 35 днів. Після цього військовослужбовці, які потребуватимуть окремого вишколу по обраній спеціалізації, можуть пройти додаткову підготовку вже в інших місцях.
За двосторонньою домовленістю, українська сторона забезпечує добровольців Легіону військовою формою і медикаментами, а польська – надає відповідну інфраструктуру, техніку та озброєння на період навчання. Станом на сьогодні ще вирішується питання, чи Польща візьме на себе відповідальність щодо повного оснащення цього добровольчого підрозділу своєю технікою та озброєнням для його подальшого відбуття в Україну у зону бойових дій.
«Попередньо була така домовленість з польською стороною, але остаточно це питання ще вирішуватиметься», – констатував представник центру, зазначивши, що українська сторона розраховує на максимальне сприяння Варшави в цьому питанні.
ПРОФІЛЬ ДОБРОВОЛЬЦЯ: ХТО ЙДЕ ДО ЛЕГІОНУ
Загалом за місяць до центру подали заявки громадяни України, які проживають у 30-ти країнах світу.
«Найбільше заявок ми отримуємо від українців й українок, які проживають у Польщі та Чехії, але є й з віддалених географічно регіонів – Великої Британії, Ірландії і навіть Канади та США», – зазначає офіцер центру, який відповідає за морально-психологічну підготовку і проводить безпосередні співбесіди з кандидатами до складу Легіону.
За його словами, 90% заявок отримано від чоловіків, відповідно, 10% – від жінок. За віком – приблизно половина заявок отримана від молоді до 25-ти років, інша половина – дещо старші люди.
«Якщо говорити про військові спеціальності, то молоді люди більше декларують бажання потрапити у подальшому у штурмові підрозділи або бути операторами БПЛА. Більш старші особи схиляються до посад, близьких до їхніх спеціальностей у мирному житті, наприклад у підрозділах матеріального забезпечення», – зауважив представник центру.
Він розповів, що заявки подають абсолютно різні люди: від студентів, які готові взяти академвідпустки на період служби в армії, і до старших за віком людей, які за кордоном працювали, наприклад, будівельниками чи далекобійниками.
Жінки, як правило, цікавляться медичними спеціальностями.
«Але є й такі, хто цікавилися спеціальністю снайпера», – зазначив працівник Центру, додаючи, що немає жодних обмежень щодо вибору військової спеціалізації.
Приблизно 80% усіх українців, які подали заявки до складу Легіону, до цього часу не мали жодного стосунку до армії, не проходили строкову службу в ЗСУ.
Офіцер центру зазначив, що мотивація українців, які проживають за кордоном, долучитися до Легіону є дуже різною.
«Кожна людина – це окрема історія, у кожного своя мотивація й аргументи. У когось близька людина вже перебуває в лавах ЗСУ, а в когось родич чи близький знайомий, на жаль, загинув на фронті, і людина каже, що настала її черга стати на захист своєї країни. Фінансовий фактор часто не є головним чинником готовності долучитися до Легіону», – наголосив представник Центру.
Він розповів про історію 57-річного українця, вчителя музики, який 18 років прожив в Ірландії. У нього на фронті загинув близький родич, він віддавна допомагав українській армії, був волонтером.
«Але його внутрішньо це не до кінця влаштовувало, він хотів чогось більшого. Коли він почув заяву Президента Зеленського про створення Легіону з числа українців, які проживають за кордоном, то зрозумів для себе, що це саме те, чого він потребує», – розповів офіцер.
Він зазначив, що цей чоловік уже прилітав з Ірландії для проходження співбесіди та ВЛК і незабаром підпише контракт на службу в Легіоні.
Добровольців, які бажають долучитися до Легіону, під час співбесід цікавить багато питань. Зважаючи, що багато з них із сім’ями тривалий час проживають за кордоном, актуальним є питання проведення відпусток з рідними за кордоном. Вони можуть ділити відпустку і, наприклад, двічі на рік їм буде гарантовано по 15 днів відпустки (без включення часу на переїзд в Україні до місця проходження служби), які вони зможуть проводити із своїми сім’ями за кордоном.
«Якщо у когось сім’я проживає, скажімо, у Барселоні, то людина пише відповідний рапорт, і жодних обмежень для виїзду за кордон до своїх рідних у період відпусток він не матиме», – констатував представник центру.
Він зауважив, що добровольці, які долучаться до Легіону, матимуть також можливість безкоштовно в онлайн-режимі навчатися в українських вишах. За його словами, для деяких кандидатів до Легіону ця пропозиція теж виявилася доволі привабливою.
ВЗАЄМОДІЯ МЗС І МІНОБОРОНИ УКРАЇНИ
Дипломатичні та консульські установи України за кордоном максимально організаційно та інформаційно сприяють міністерству оборони України у роботі рекрутингового центру та залученню українців за кордоном до Українського легіону.
«Насамперед, це інформаційна робота, по-друге, – надання приміщень для проведення відповідних комісій та співбесід, по-третє, – оформлення у разі необхідності документів для добровольців, які вирішили приєднатися до Легіону», – повідомив агентству генеральний консул України у Вроцлаві Юрій Токар.
Він зазначив, що багато українців з питань приєднання до Легіону звертаються до генконсульства, і тоді консульські працівники спрямовують таких людей безпосередньо до рекрутингового центру. Дипломат додав, що генконсульство у Вроцлаві готове й надалі надавати приміщення для проведення центром співбесід і ВЛК у вихідні та святкові дні, оскільки це не перетинається з термінами прийому громадян у консульській установі.
Генконсул України в Любліні Олег Куць у коментарі Укрінформу підкреслив, що українські дипломати значно допомогли на етапі обговорення, а потім створення центру, зокрема з наданням приміщення для його функціонування.
«Ми поширюємо інформацію про службу в Легіоні в межах своїх консульських округів. Консули і посли поширюють інформацію про створення цього військового підрозділу у своїх країнах, зокрема спілкуючись з місцевою пресою у країнах акредитації», – наголосив генконсул України в Любліні.
Найбільш популярним запитом в інтернет-пошуковиках до фрази «Український легіон» є «як вступити?». На сайті Legion.army.gov.ua є базова інформація, що дає розуміння людині, яка цікавиться службою в Українському легіоні, як туди потрапити. Телефон центру +38(093)806-20-68. Рекрутинговий центр розташований у Польщі за адресою: м. Люблін, вул. Спокойна, 2 (Spokojna 2).
Юрій Банахевич, Варшава-Вроцлав
Фото автора