Всесвітній день загального медичного забезпечення

  • 19

Всесвітній день загального медичного забезпечення
 12 грудня в світі відзначають Всесвітній день загального медичного забезпечення.
З 2016 року цей день проходить під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я. Саме на 12 грудня припадає річниця першої одноголосної резолюції ООН, що закликає всі країни забезпечити своїх громадян доступним і якісним медичним обслуговуванням.
У сучасному світі люди вже навчилися боротися з різноманітними хворобами, які ще кілька століть тому вбивали незліченну кількість населення. Сьогодні людство знає як вилікувати більшість захворювань та що потрібно зробити, аби вберегти себе від захворювань. Головна мета держави — забезпечувати своїх громадян доступ до відповідних ліків, інструментів та обладнанням для збереження їхнього життя та здоров’я.
 
Саме з метою привернути більше уваги до цього питання і був створений Всесвітній день загального медичного забезпечення. Адже міжнародна спільнота завжди намагається створити умови, щоб кожен мав доступ до своєчасної допомоги.
 
Універсальне охоплення медичними послугами — принцип, згідно з яким кожна людина, незалежно від того хто вона, який достаток має й де живе, отримує однаково якісні медичні послуги, а також має рівний доступ до фахового лікування.
Пандемія COVID-19 — це безпрецедентний виклик для всього людства. Вона стала перевіркою на міцність для систем охорони здоров’я в усьому світі. А її уроки та масштаби загострили необхідність загального охоплення медичними і профілактичними послугами. І головне наше завдання сьогодні — захистити кожного українця від коронавірусної хвороби.
Як повідомляє ВООЗ, світ відстає від графіка досягнення до 2030 року значущого прогресу на шляху забезпечення загального охоплення послугами охорони здоров'я. 

У період з 2000 до 2021 року частка населення, не охопленого основними послугами охорони здоров'я, скоротилася приблизно на 15%, при цьому після 2015-го досягнутий прогрес був мінімальним. Як повідомляє ВООЗ, у 2021 році близько 4,5 мільярда людей не було повністю охоплено основними послугами охорони здоров'я.

Близько 2 мільярдів людей стикаються з фінансовими труднощами, у тому числі 1 мільярд осіб зазнає катастрофічно високих витрат на медичну допомогу за власний кошт.

Щоб забезпечити стійке відновлення, ВООЗ рекомендує переорієнтувати системи охорони здоров'я з використанням підходу, в основі якого лежить первинна медико-санітарна допомога (ПМСД). Більшість (90%) основних заходів у межах загального охоплення послугами охорони здоров'я можуть здійснюватися через систему ПМСД, що потенційно може забезпечити порятунок 60 мільйонів життів та збільшення середньої очікуваної тривалості життя на 3,7 року до 2030-го.

Розпочата росією повномасштабна війна спричинила нові виклики перед системою охорони здоров’я України, зокрема, з доступом до медичної допомоги. Та наша країна стійко долає ці перешкоди. Також на сьогодні дуже важливим є забезпечення медичного доступу для тих, хто захищає нашу країну. 

В Україні універсальним покриттям потреб пацієнтів є Програма медичних гарантій, за якою пацієнт може отримати безоплатно низку медичних послуг. 

Так, програма медичних гарантій включає: екстрену, первинну, амбулаторну, спеціалізовану, паліативну медичну допомогу, медичну реабілітацію, неонатальний скринінг. Також до ПМГ входить програма реімбурсації, яка покриває не лише лікарські засоби, а й медичні вироби. Безоплатну медичну допомогу можна отримати в тих закладах, які працюють за договором із НСЗУ.

Фото без описуФото без опису