• 333

Офіс Генерального прокурора у відповідь на лист головному редактору газети «Повернись на 100%» Андрію Володкевичу щодо можливих дій мобілізованих до лав збройних сил країни-агресора громадян України з метою доведення обставин їх промислової мобілізації повідомляє наступне.

Громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України вважаються такими, навіть якщо вони отримали паспорт РФ або «Л/ДНР». Примушення окупаційною державою осіб, що перебувають під захистом, служити у своїх збройних чи допоміжних силах прямо заборонено ст. 51 Конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12.08.1949. Таким чином, громадяни України, примусово призвані на військову службу у рядах військ РФ, за наявності підстав, можуть бути визнані потерпілими у відповідних кримінальних провадженнях. Під час розслідування злочинів даної категорії, правоохоронним органам перш за все необхідно встановити факт та обставини примусу до служби у рядах супротивника (це може бути психологічний вплив або застосування сили та/або погроз її застосування відносно потерпілого чи його близьких тощо), осіб, які організували чи безпосередньо здійснювали призов, а також усвідомлення ними статусу захищеної особи тощо. Сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій, негласних (розшукових) чи інших процесуальних дій, передбачених КПК України. Відповідні обставини можуть бути підтверджені показаннями свідків та потерпілих, оригіналами або копіями виданих країною-агресором або окупаційною адміністрацією документів, матеріалами фото-, відеофіксації тощо.

З огляду на вищезазначене редакція газети «Повернись на 100 %» наголошує на доречності донесення цієї інформації на осіб, які мешкають на тимчасово окупованих територіях, щоб примусово мобілізовані не чинили збройного опору, а при першій же можливості здавались в полон Збройним Силам України. Дана інформація може бути донесена через рідних і близьких, які живуть на території України і через засоби зв’язку спілкуються з людьми, які залишаються на тимчасово окупованій території.