Щорічно 28 вересня відзначається всесвітній День боротьби зі сказом

  • 38

Дата обрана не випадково, 28 вересня це день смерті французського мікробіолога Луї Пастера, якій створив першу у світі вакцину від сказу.
Сказ — особливо небезпечне смертельне інфекційне захворювання, що викликається вірусом сказу Rabies virus. 

Джерелом вірусу сказу є дикі та свійські хижі тварини. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через: покус; подряпину та мікро ушкодження шкіри,  потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.
Перебіг хвороби має три стадії: початкову, або стадію депресії (близько 1 – 3 днів), стадію порушення (2 – 3 дні) і паралітичну (термінальну) стадію (кілька годин – доба).
Сказ  викликає специфічні симптоми у людини:
Неприємні відчуття в місці укусу (підвищена чутливість шкіри, свербіж, печіння, відчуття поколювання)
Лихоманка
Галюцинації (Нюхові, зорові, слухові галюцинації)
Зміни поведінки (хворі на сказ стають замкнутими, апатичними, перебувають в непоясненному страху, тривоги, депресії, у міру прогресування захворювання поведінка може ставати неприродно веселим, з нападами буйства на висоті нападів, можуть плюватися, кусатися, рвати на собі одяг)
Судоми
Водобоязнь
 Рясне пото- і слиновиділення
Стадія уявного благополуччя.

Порядок вакцинації проти сказу :
Активну імунізацію починають негайно. Вакцину вводять внутрішньом’язово по 1 мл 5 разів: у день інфікування, потім на 3, 7, 14 і 28-й день). При такій схемі завжди створюється задовільний імунітет, тому рутинне серологічне дослідження не рекомендується. ВООЗ рекомендує ще і 6-ю ін’єкцію через 90 днів після першої.
Для профілактики сказу необхідно: регулярно вакцинувати свійських тварин; уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.Фото без опису